برای دسترسی به کتابهای الکترونیکی پورتال در قسمت جستجوی کالا-جستجو بر اساس انواع کالاها را کلیک نمایید و در قسمت بعد روی گزینه جستجو کلیک نمایید

ebook یا کتاب الکترونیکی، صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند . بلکه میتوانند علاوه برمتن‏‎، صوت وتصاویر و … را نیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک رایانه اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند. سادگی اجرا، سادگی جستجو در متن ، داشتن قالب زیباتر ، منسجم بودن مطالب ، امکان عرضه یا فروش ساده تر و سریعتر ، داشتن قابلیت افزودن امکانات مالتی مدیا و … ازجمله ویژگی هایی هستند  کتاب الکترونیکی است.

e-bookچیست؟

. ebook یا کتاب الکترونیکی، پدیده ای کاملاً تازه در این بین است و می رود تا نظام آموزش و اطلاع رسانی را با دگرگونی هایی اساسی مواجه سازد. کتاب های الکترونیکی یا ebooks صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند . بلکه میتوانندعلاوه برمتن‏‎، صوت وتصاویرو … رانیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک رایانه اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند. سادگی اجرا، سادگی جستجو در متن ، داشتن قالب زیباتر ، منسجم بودن مطالب ، امکان عرضه یا فروش ساده تر و سریعتر ، داشتن قابلیت افزودن امکانات مالتی مدیا و … ازجمله ویژگی هایی هستند که کتاب الکترونیکی رابه عنوان یک رسانه نو پا و رو به رشد  در عرصه آموزش الکترونیکی  (E-Learning) از سایر رسانه هایی از این دست ممتاز می گرداند.

توسعه e-book یا کتاب الکترونیکی درجهان

نهادهای بسیار زیادی با درک اهمیت این رسانه، به حمایت و گسترش این پدیده نوپا اقدام می کنند که قصد آنها توسعه هرچه بیشتر نشر الکترونیک و بهادادن به این پدیده است. برای مثال، نمایشکاه کتاب فرانکفورت ۷جایزه سالیانه برای کتاب های الکترونیکی برگزیده اختصاص داده است که شامل جایزه ای ویژه به مبلغ ۱۰۰ هزار دلار می باشد. اکنون سایت های فراوانی می توان یافت که از نویسندگان دیجیتال استقبال می کنند. انتشارات تجاری Time Warner اخیراً از وجود سایت www.ipublish.com خبرداد که مسؤلان آن نویسندگانی را که قصد دارند کتابشان در قالب الکترونیکی عرضه شود، جلب و حمایت می کنند.

همچنین جنبشی تحت عنوان پروژه گوتنبرگ(Project Gutenberg) شکل گرفته است که هدف آن تبدیل کتاب های عادی به کتاب های الکترونیکی است. هزاران کتاب که تا کنون در کتابخانه ها و یا کلکسیون های خصوصی موجود بودند اکنون درقالب دیجیتال در دسترس همگان قرار می گیرند.

مزایا و ویژگی های کتاب های الکترونیکی:

Portability

سهولت انتقال در عین یکپارچگی مطالب

اطلاعات پردازش شده ( Information ) می تواند به سرعت برق جابه جا شود. باتوسعه میکروچیپ ها، فناوری فایبراپتیک ( Fiber Optic) و اینترنت، ارتباطات دیجیتال می تواند به سهولت هرچه تمامتر و به صورت بلادرنگ ( Real Time ) منتقل شود. کتاب های الکترونی می تواند به صورت download و یا به شکل ضمیمه به ایمیل ( attachment )،‌ عرضه شوند و نیز قابل ذخیره در دیسکت و یا CD-ROM می باشند.

Versatility

انسجام مطالب و تنوع کاربرد

در حال حاضر مردم دسترسی بیشتری به اطلاعات دارند و می توانند بر اساس آن تصمیمات بهتری بگیرند. در مقایسه باقالب های رایج متنی ، کتاب های الکترونیکی در عین دسته بندی مطالب به صورت فهرست یا موضوعی، به صورت وحدت یافته تبادل آن ها با یکدیگر را همراه با سهولت جستجو فراهم میکند.

Interactivity

تبادل بینابین مطالب با یکدیگر

ترغیب شدن بیشتر برای ادامه خواندن ، سهولت نگهداری و یاد سپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده می باشد.

یک کتاب الکترونیکی با امکاناتی مثل وجود فرامتن ( Hyperlink ) امکان تبادل بینابین مطالب و نیز مرور همزمان آنها با یکدیگر را فراهم میکند. این راحتی جستجو به ویژه برای افرادی که با مطالب تحقیقاتی سر و کار دارند بسیار حایز اهمیت می باشد.

media Capability

پشتیبانی از امکانات مالتی مدیا

کتاب های الکترونیکی حتی می توانند این امکان را داشته باشند که به مطالب کتاب گوش دهید! نرم افزارهایی چون Microsoft Reader از امکانات بسیار خوبی از جمله خواندن متون برخوردار می باشند. این مطلب صرفاً جالب است اما برای افرادی مثل نابینایان و یا کسانی که مشکل خواندن مطالب را دارند نوید بخش عصری تازه در آموزش و اطلاع رسانی می باشد. همچنین این کتاب ها امکان خوبی برای برای بزرگ کردن مطالب دارند.

Useability

سهولت کار و اجرا

اکثریت قریب به اتفاق مردم برای نوشتن و یا خواندن مطالب از طریق رایانه از نرم افزارهایی چون Word استفاده می کنند. به عنوان یکی از مشکلات نرم افزار Word این است که مطلبی که در یک نسخه آن مثل Word  و یا در یک ویندوز فارسی ساز نوشته می شود به سادگی در نسخه دیگر این نرم افزار قابل اجرا نیست.به طوری که اگر شما آن را به رایانه دیگر که دارای نسخه دیگری است ببرید مخصوصاً اگر آن مطلب به زبانی غیر انگلیسی نوشته شده باشد، ممکن است به همان دقت اجرا نشود و نیز ممکن است بسیاری ازافراد برای خواندن مطلبی که درقالب PDF دراختیار دارند، نرم افزارهای ویژه اجرای PDF را نداشته باشند و حتی نام آن ها را نیز نشنیده باشند. مشکل بسیار مهمتری که در این بین وجود دارد قیمت بسیار بالای این گونه نرم افزارهااست. فقط قیمت بسته Office محصول شرکت مایکروسافت بیش از ۳۵۰ دلارمیباشدکه برای یک نرم افزارقیمتی بالا است. اما کتاب های الکترونیکی که درفرمت EXE هستند این مشکل را نیز حل کرده اند. یعنی شما کتاب الکترونیکی خود را صرف نظر از نوع سیستم عامل و یا وجود نرم افزاری برای خواندن آن نه تنها ساده تر از ورق زدن یک روزنامه خواهیدخواند، بلکه از امکانات بسیارجالب دیگر آن نیز آن نیز بهره مند خواهید شد و حتی می توانید از درون کتاب برای نویسنده آن ایمیل بفرستید! از جمله مشکلات دیگر این است که خواندن مطالب طولانی از طریق این گونه نرم افزارها به دلیل عدم تعبیه یا اجرای ساده Hyperlink ها و نیز نبود تبادل بین مطالب به صورت بلادرنگ برای خواننده بسیار خسته کننده خواهد بود. اما در یک کتاب الکترونیکی مطالب بسیارطولانی مثلاً نسخه کامل کتاب مقدس را می توان به صورت کلیک روی فهرست ها و دسته بندی ها به ساده ترین شکل مرورکرد.

منابع: irandoc.ac.ir و itmanagement.mihanblog.com

در چند سال اخير، با توليد دستگاههاي تلفن همراه كه قابليتهايي بسيار شبيه به كامپيوتر شخصي دارند، و نيز با ايجاد پايگاههاي اينترنتي كه به جمع‌آوري و ساماندهي كتابهاي الكترونيكي مشغولند، پيوندي بسيار جالب ميان كتاب و تلفن همراه بوجود آمده است، كه همان كتابخواني بوسيله موبايل (نمايش و مطالعه متن كتاب بر روي صفحه نمايش تلفن همراه) مي باشد. اين فرهنگ درحال حاضر در ايران رو به گسترش است، اما موانعي نيز بر سر راه كتابخواني الكترونيك توسط تلفن همراه وجود دارد، به عنوان مثال:

1) بسياري از كتابهاي الكترونيك، كه از ابتدا براي كامپيوترهاي شخصي توليد شده اند، هنوز قابليت اجرا بر روي دستگاههاي تلفن همراه را ندارند، و مي‌بايست قالب آنها براي چنين استفاده‌اي آماده شود.

2) شايد براي كاربران فارسي زبان، بزرگترين مشكل در اين زمينه، همان زبان فارسي باشد، كه با وجود افزايش پشتيباني دستگاههاي تلفن همراه از اين زبان، هنوز برخي از آنان متون فارسي را نمايش نداده يا به درستي و بصورت دلخواه نمايش نمي دهند.

3) با وجود اينكه بسياري از دستگاههاي تلفن همراه، قادر به نمايش صحيح متون فارسي مي باشند، اما براي خواندن كتاب، مثلاً بيش از چند صفحه، كارايي ندارند و مي بايد نرم افزارهاي جانبي را تهيه و مورد استفاده قرار داد.

... و مسائل ديگر، كه اگر تا به حال سعي كرده باشيد بدينوسيله كتاب بخوانيد، احتمالاً متوجه بسياري از آنان شده ايد.

اما همانطور كه در بالا اشاره شد، يكي از راه حلهاي موجود استفاده از نرم افزار جانبي براي اين منظور مي باشد، به عنوان مثال نرم افزار Adobe Acrobat Reader و فرمت محبوب PDF كه براي خواندن کتب الکترونیکی در كامپيوتر (مستقل از محيط سيستم عامل و تنظيمات آن) بكار مي رود، راه حلي براي خواندن كتاب الكترونيك در كامپيوتر بوده و هست. و اما براي تلفن همراه نيز نرم افزارهاي مشابهي ارائه شده است كه متأسفانه هنوزبطور كامل نياز كاربران فارسي را برآورده نمي‌كنند. برخی از این نرم افزارها نیاز به قابلیتها و سیستمهای خاصی دارند، مثلاً سیستم عامل Symbian، و برخی نیز بطور کامل با زبان فارسی دارای مشکل هستند (بدلیل پیچیدگی نوشتاری زبان فارسی و نیز راست به چپ بودن آن) که این مشکل در متونی که دارای کلمات عربی و اعراب می‌باشند حادتر خواهد بود.

بنابراین راه حل کدام است؟ به نظر می‌رسد که یکی از بهترین گامهایی که می‌توان در جهت رفع این کمبود برداشت، ساخت و توسعه یک نرم افزار فراگیر و درعین‌حال بومی است که علاوه بر قابلیت اجرا در بیشتر دستگاههای موجود، کاملاً فارسی و منطبق با زبان فارسی باشد، مثلاً برای نصب و اجرا تنها نیازمند تکنولوژی جاوا باشد (که بر روی اکثر دستگاههای تلفن همراه پشتیبانی می‌شود) و نیز از ابتدا برای زبان فارسی و نوشتار از راست به چپ هماهنگ شده باشد.

ناشرخود را انتخاب کنید